Co jsou flavonoidy?
Flavonoidy jsou sloučeniny, které se nachází v bylinách, ovoci, zelenině a rostlinách, včetně rostlin konopí. Slouží jako přírodní filtr proti ultrafialovému světlu, chrání rostliny před choroby, starají se o pigmentaci a přitahují všemožné opylovatele, což z nich dělá velmi prospěšného pomocníka pro přírodu a rostliny samotné.
Přírodní flavonoidy jsou prospěšné i pro lidské zdraví. Předpokládá se, že pomáhají snižovat riziko rakoviny, srdečních chorob a dalších chronických onemocnění. Je o nich známo, že působí jako antioxidanty, které chrání naše buňky před oxidačním poškozením volnými radikály. Mohou pochlubit i svými protizánětlivými vlastnostmi, což z nich dělá dobrého pomocníka nejen při boji s artritidou. Pro lepší přehlednost, jsem vám vypsal veškeré prokázané účinky flavonoidů do seznamu níže:
Flavonoidy účinky:
- Antioxidační
- Protizánětlivé
- Antivirové
- Antimykotické
- Antialergenní
- Protirakovinné
- Antibakteriální
V přírodě najdeme přes 4 900 flavonoidů, což je celkem slušná řádka účinných látek, která pomáhá lidem i rostlinám bojovat s všemožnými problémy. Pokud jste četli předchozí článek o synergickém efektu, jistě víte, že v případě konopí flavonoidy působí synergicky s fytokanabonoidy i terpeny, což znamená, že pomáhají zesilovat léčivé účinky nebo je lehce mění.
Flavonoidy v rostlinách konopí
V rostlinách konopí najdeme několik flavonoidů, které jsou zodpovědné za různé účinky jednotlivých kmenů. Některé flavonoidy v konopí jsou:
Kvercetin je antioxidační flavonoid, který se přirozeně vyskytuje v konopí a mnoha druzích ovoce a zeleniny. Má prokazatelné silné zdravotní účinky. Pomáhá bojovat proti rakovinným buňkám, posilovat imunitu a dokonce zlepšovat kardiovaskulární zdraví. Najdete ho v zeleném čaji, kapustě, cibuli, červeném vínu a samozřejmě ve květech konopí.
Kaempferol byl zkoumán pro své potenciální přínosy pro zdraví. Jedná se o silný antioxidant, který se nachází v mnoha druzích ovoce a zeleniny i v rostlinách konopí. Studie prokázaly, že kaempferol může přispívat ke snížení rizika vzniku rakoviny, srdečních onemocnění a že působí jako neuroptektant. Najdete ho v třezalce, jablkách, květách konopí, citrusových plodech, gingo bilobě a červeném víně.
Luteolin se stejně jako ostatní flavonoidy vyskytuje v rostlinách konopí, zelenině, ovoci a bylinách, což z něj dělá dostupnou látku, kterou v případě potřeby můžete jednoduše zařadit do svého jídelníčku. Bylo prokázáno, že zmírňuje zánět a oxidační stres. Pomáhá také s diabetem, štítnou žlázou a alergiemi, což ocení velké procento populace. Luteolin byl zkoumán kvůli svým možým protirakoviným a neuroprotektivním účinkům, které byly prokázány. Najdete ho v mrkvi, paprice, celeru, rozmarýnu, granátovém jablku, kakau, čaji roiboos nebo okurce.
Apigenin je stejně jako jeho bratři neuvěřitelně prospěšný flavonoid, který se opět nachází v mnoha druzích ovoce, zeleniny, bylin a konopí. Byl zkoumán pro své potenciální protirakovinné účinky a také pro svou schopnost snižovat zánět a oxidační stres. Najdete ho v petrželi, heřmánkovém čaji, řapíkatém a a bulvovém celeru.
Kanaflavin se vyskytuje výhradně v konopí. Najdete ho ve formě známé jako Kanaflavin A a Kanaflavin B. Chlubí se velmi silnými protizánětlivými účinky, které jsou mnohonásobně vyšší než u běžně dostupných léku (Aspirin).
Pokud vám článek poskytl potřebné informace nebo vám pomohl při řešení problému. Prosíme vás o jeho sdílení na sociálních sítích pomocí následujícího tlačítka. Moc nám tím pomůžete a třeba pomůžete i někomu ve vašem okolí. Děkujeme vám a budeme se na vás těšit u dalšího článku.